David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand is the better value.show your work and explain your answer.

1 answer

5.76 / 48 = 0.12 per ounce

4.80 / 32 = 0.15 per ounce
Similar Questions
  1. Brand A: 20 for $2.50Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on bandaids.
    1. answers icon 1 answer
  2. please tell me if you agree with the following:Which Brand of popcorn hs the least amount of unpooped kernels after 3 minutes.
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions