To create a detailed budget, we should first calculate the total monthly income, fixed expenses, discretionary expenses, and then analyze the impact of overtime.
1. Total Realized Income, Fixed Expenses, and Discretionary Expenses:
Income Calculation:
- Hourly Rate: $11.75
- Regular Hours per Week: 40 hours
- Weeks in a Month: 4 weeks
Regular Monthly Income: \[ \text{Regular Monthly Income} = \text{Hourly Rate} \times \text{Hours per Week} \times \text{Weeks per Month} \] \[ = 11.75 \times 40 \times 4 = 1,880.00 \]
Deductions Calculation: To find the take-home pay after deductions, we will first calculate total payroll deductions:
- FICA (7.65%) \[ \text{FICA} = 1,880.00 \times 0.0765 = 143.22 \]
- Federal Tax (10.75%) \[ \text{Federal Tax} = 1,880.00 \times 0.1075 = 202.10 \]
- State Tax (7.5%) \[ \text{State Tax} = 1,880.00 \times 0.075 = 141.00 \]
Total Deductions: \[ \text{Total Deductions} = 143.22 + 202.10 + 141.00 = 486.32 \]
Net Monthly Income: \[ \text{Net Monthly Income} = 1,880.00 - 486.32 = 1,393.68 \]
Fixed Expenses Calculation:
- Rent: $657.00
- Telephone: $56.34
- Water & Electric: $98.87
- Clothing: $106.00
Total Fixed Expenses: \[ \text{Total Fixed Expenses} = 657.00 + 56.34 + 98.87 + 106.00 = 918.21 \]
Discretionary Expenses Calculation:
- Groceries (weekly): $56.00 * 4 = $224.00
- Weekly Dinner & Movie: $40.00 * 4 = $160.00
Total Discretionary Expenses: \[ \text{Total Discretionary Expenses} = 224.00 + 160.00 = 384.00 \]
Final Budget Overview:
- Total Realized Income: $1,393.68
- Fixed Expenses: $918.21
- Discretionary Expenses: $384.00
2. Overtime Calculation:
Overtime Pay Calculation:
- Overtime Hours: 20 hours
- Overtime Rate: 1.5 * Regular Hourly Rate = 1.5 * $11.75 = $17.625
Total Overtime Earnings: \[ \text{Overtime Income} = \text{Overtime Rate} \times \text{Overtime Hours} \] \[ = 17.625 \times 20 = 352.50 \]
Total Monthly Income with Overtime: \[ \text{New Total Income} = \text{Net Monthly Income} + \text{Overtime Income} = 1,393.68 + 352.50 = 1,746.18 \]
Deductions for Overtime: Let’s calculate deductions on the overtime pay:
- FICA = 7.65% \[ \text{FICA Overtime} = 352.50 \times 0.0765 = 26.95 \]
- Federal Tax = 10.75% \[ \text{Federal Tax Overtime} = 352.50 \times 0.1075 = 37.87 \]
- State Tax = 7.5% \[ \text{State Tax Overtime} = 352.50 \times 0.075 = 26.44 \]
Total Overtime Deductions: \[ \text{Total Overtime Deductions} = 26.95 + 37.87 + 26.44 = 91.26 \]
Net Income After Overtime Deductions: \[ \text{New Net Income} = 1,746.18 - 91.26 = 1,654.92 \]
Updated Budget Overview with Overtime:
- Total Realized Income: $1,654.92
- Fixed Expenses: $918.21
- Discretionary Expenses: $384.00
3. Savings Calculation:
If Discretionary Expenses are Eliminated: \[ \text{New Income after Fixed Expenses only} = 1,654.92 - 918.21 = 736.71 \] \[ \text{Amount towards Savings} = 736.71 \]
Summary of Answers:
- Total Realized Income: $1,393.68 (or $1,654.92 with overtime)
- Fixed Expenses: $918.21
- Discretionary Expenses: $384.00
- Budget Change with Overtime: Total Income becomes $1,654.92, while savings increase significantly.
- Savings with Eliminated Discretionary Expenses: $736.71 can be saved each month.
These calculations illustrate the impact of working overtime on both income and potential savings.