a. Correct!
b. Dec. = (Vf-Vo)/t=(0-2) / 0.8=-2.5 m/s^2.
NOTE: Deceleration is always negative.
Could someone please check another one of my answer for me? Thank you!
A commuter backs her car out of her garage with an acceleration of 1.40 m/s2. (a) How long does it take her to reach a speed of 2.00 m/s? (b) If she then brakes to a stop in 0.800 s, what is her deceleration?
a.) V=Vo+at
2.00 m/s = 0 + 1.40 m/s^2t
t = 1.43 seconds
b.) acceleration = v/t
acceleration = (2.00 m/s)/8 s
deceleration = .25 m/s^2
1 answer