($) Cost of Candy Bar 1 ($) Cost of Candy Bar 2

--------------------------------- ----------------------------------
1 | .80 1 | ?
2 | 1.60 2 | ?
3 | 2.40 3 | ?
4 | 3.20 4 | ?
5 | 4.00 5 | ?

The cost of Candy Bar 1 is displayed on the table. The proportional relationship between the cost and quantity for Candy Bar 2 is represented by the equation y = 2x. Which candy bar is the cheapest cost per bar (Make a table for Candy Bar 2)

3 answers

If y = 2x for Candy Bar 2, the cost for each quantity of Candy Bar 2 would be as follows:

--------------------------------------
x | y
--------------------------------------
1 | 2
2 | 4
3 | 6
4 | 8
5 | 10

Based on the table above, Candy Bar 2 would have the cheapest cost per bar when purchasing one bar at a cost of $2.
whats the cost of candy bar #1 when you buy one
The cost of Candy Bar 1 when you buy one bar is $1.
Similar Questions
  1. 1 1.252 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 1 answer
  2. 1 1.252 2.50 3 3.75 4. 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 1 answer
  3. 1 1.252 2.50 3 3.75 4. 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 1 answer
more similar questions