Consider two vectors where F1 = 31 N, F2 = 67 N,and theta 1 = 240 degrees and theta 2 = 25 degrees, measured from the positive x-axis with counter-clockwise being positive. What is the magnitude of the equilibriant?
2 answers
Help will be provided if work is shown
31^2+67^2=5186
sqrt(5186)=72.01388
ANSWER =72.01388
sqrt(5186)=72.01388
ANSWER =72.01388