Consider the unbalanced equation: Na+Cl2 = NaCl. What mass of NaCl can be produced from 25.0 grams of Chlorine?

3 answers

1. Balance the equation.
2. Convert 25.0 g Cl2 to moles. moles = gram/molar mass.
3. Using the coefficients in the balanced equation, convert moles Cl2 to moles NaCl.
4. Now convert moles NaCl to grams NaCl. Grams NaCl = moles NaCl x molar mass NaCl.
Post your work if you get stuck.
FIRST, blance the equation.
2Na + CL2 -> 2NaCl

SECOND, get the g ( atomic mass. ) for NaCl and Cl.
NaCL--V
2Na- 23.00 x 2 = 66.00g
2CL- 35.45 x 2 = 70.9g

Add the two together.
NaCal = 137g

Cl--V
2Cl- 35.45 x 2 = 70.9g

Cl = 70.9G

LAST,
Set up your equation, starting with the 25g of Cl you have.

25gCl2 x 1 molCl2/70.9gCl x 2 mol NaCl/1 mol Cl2 = ( Your answer! )

Hope I helped. (:
SECOND, get the g ( atomic mass. ) for NaCl and Cl.
NaCL--V
2Na- 23.00 x 2 = 66.00g
2CL- 35.45 x 2 = 70.9g

Add the two together.
NaCal = 137g
2 x 23.00 = 46.00, not 66.00
total 2NaCl should be 117, not 137.