a-1. To construct the relative frequency distribution, we need to divide each cumulative relative frequency by the total number of observations.
Interval Relative Frequency
150 < x ≤ 200 0.12 - 0 = 0.12
200 < x ≤ 250 0.37 - 0.12 = 0.25
250 < x ≤ 300 0.51 - 0.37 = 0.14
300 < x ≤ 350 1.00 - 0.51 = 0.49
a-2. The cumulative relative frequency for 150 < x ≤ 200 is 0.12, which means that 12% of the observations are more than 150 but no more than 200.
Consider the following cumulative relative frequency distribution.
Interval Cumulative Relative Frequency
150 < x ≤ 200 0.12
200 < x ≤ 250 0.37
250 < x ≤ 300 0.51
300 < x ≤ 350 1.00
a-1. Construct the relative frequency distribution. (Round your answers to 2 decimal places.)
a-2. What proportion of the observations are more than 150 but no more than 200?
1 answer