Concentrated hydrochloric acid is a 38% solution of hcl in water and has a density of 1.18g/ml. How many milliliters of concentrated hydrochloric acid are needed to prepare 500ml of 1:200 hcl solution.
My calculation
1.18g/ml x 1000ml x 0.38/36.46 = 12.3M
12.3M = 500ml x 1:200 mean 1g in 200ml
12.3M = 2.5
x =0.203 x 1000
x= 203ml
The other calculation
500ml x 1:200 = 2.5
2.5M x 36.46 /0.38/1.18 = 203ml.
I am not sure the right answer. This question is for long time. No any people can clearly explain it step by step. Pls help.
1 answer
The problem in helping with this problem is that I don't understand if this is 1:200 of pure HCl or 1:200 of the 38% solution of HCl.