Compare Proportions from Descriptions & Tables Practice

Complete this assessment to review what you’ve learned. It will not count toward your grade.
4 of 54 of 5 Items
Question
Use the tables to answer the question.

Sweet Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
2.5 0.75
15.0 4.50
30.0 9.00
100.0 30.00
Super Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
3.75 1.16
10.0 3.10
25.0 7.75
110.0 34.10
Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?

(1 point)
Suman will save $
per pound if he buys the Sweet Sugar brand.

1 answer

To determine how much money per pound Suman will save if he buys the Sweet Sugar brand, we need to calculate the difference in price per pound between the two brands.

For Sweet Sugar:
Price per pound = Price / Weight
Price per pound = $0.75 / 2.5 lbs
Price per pound = $0.3

For Super Sugar:
Price per pound = Price / Weight
Price per pound = $1.16 / 3.75 lbs
Price per pound = $0.31

To calculate the savings per pound, we subtract the price per pound of Sweet Sugar from the price per pound of Super Sugar:
Savings per pound = Price per pound of Super Sugar - Price per pound of Sweet Sugar
Savings per pound = $0.31 - $0.30
Savings per pound = $0.01

Therefore, Suman will save $0.01 per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
Similar Questions
  1. Compare Proportions from Descriptions & Tables PracticeComplete this assessment to review what you’ve learned. It will not
    1. answers icon 1 answer
  2. Compare Proportions from Graphs & Equations PracticeComplete this assessment to review what you’ve learned. It will not count
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  3. Compare Ratios PracticeComplete this assessment to review what you’ve learned. It will not count toward your grade. 1 of 51 of
    1. answers icon 1 answer
more similar questions