Coach Liz and Coach Joseph were stocking up on snacks for their soccer teams. Liz bought some juice boxes along with some oranges that cost $10.98. Joseph bought three times as many juice boxes as Liz, but he didn't buy any oranges. He spent the same amount of money as Liz.

Which equation can you use to find b, the amount of money Liz spent on juice boxes?
How much did Liz spend on juice boxes?

1 answer

Let b be the amount of money Liz spent on juice boxes.

From the given information, we can set up the equation:
b + 10.98 = 3b

Solving for b:
b + 10.98 = 3b
10.98 = 2b
b = 5.49

Therefore, Liz spent $5.49 on juice boxes.
Similar Questions
  1. Look at the picture. Which sentence is an opinion?(1 point) Responses The children are on a soccer team. The soccer team is
    1. answers icon 1 answer
  2. 400 passengers go on a coach trip.Each coach takes 50 passengers. Each passenger pays £23 Below shows the costs for the coach
    1. answers icon 2 answers
  3. A coach plans to order new volleyballs and soccer balls.The cost of each volleyball is $20. The cost of each soccer ball is $25.
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 9 answers
more similar questions