Choose the statement that best explores what drives the processes of plate tectonics.(1 point)
Earthquakes drive the processes of plate tectonics.
Earthquakes drive the processes of plate tectonics.
Earth’s internal energy drives the processes of plate tectonics.
Earth’s internal energy drives the processes of plate tectonics.
The sun drives the processes of plate tectonics.
The sun drives the processes of plate tectonics.
Volcanoes drive the processes of plate tectonics.
29 answers
Earth’s internal energy drives the processes of plate tectonics.
Which type of plate boundary is characterized by plates moving toward each other?(1 point)
Responses
tsunami plate boundary
tsunami plate boundary
convergent plate boundary
convergent plate boundary
divergent plate boundary
divergent plate boundary
transform plate boundary
Responses
tsunami plate boundary
tsunami plate boundary
convergent plate boundary
convergent plate boundary
divergent plate boundary
divergent plate boundary
transform plate boundary
convergent plate boundary
Identify which landform is created by a glacier.(1 point)
Responses
a V-shaped valley
a V-shaped valley
a barrier island
a barrier island
a cirque
a cirque
a cave
Responses
a V-shaped valley
a V-shaped valley
a barrier island
a barrier island
a cirque
a cirque
a cave
a cirque
Compare and contrast the location of the following regions. Which statement best identifies a region where tsunamis are possible?(1 point)
Responses
Japan
Japan
interior Asia
interior Asia
interior South America
interior South America
Himalayas
Responses
Japan
Japan
interior Asia
interior Asia
interior South America
interior South America
Himalayas
Japan
Which statement best describes how the Dust Bowl affected the human geography of the Great Plains in the 1930s?(1 point)
Responses
Because the Dust Bowl lasted just a few weeks, people did not leave the Great Plains.
Because the Dust Bowl lasted just a few weeks, people did not leave the Great Plains.
The Dust Bowl was not severe enough to cause a change in the human geography of the Great Plains in the 1930s.
The Dust Bowl was not severe enough to cause a change in the human geography of the Great Plains in the 1930s.
The Dust Bowl caused people to migrate from the Great Plains to other regions of the United States.
The Dust Bowl caused people to migrate from the Great Plains to other regions of the United States.
The Dust Bowl caused people to migrate from other regions of the United States to the Great Plains.
Responses
Because the Dust Bowl lasted just a few weeks, people did not leave the Great Plains.
Because the Dust Bowl lasted just a few weeks, people did not leave the Great Plains.
The Dust Bowl was not severe enough to cause a change in the human geography of the Great Plains in the 1930s.
The Dust Bowl was not severe enough to cause a change in the human geography of the Great Plains in the 1930s.
The Dust Bowl caused people to migrate from the Great Plains to other regions of the United States.
The Dust Bowl caused people to migrate from the Great Plains to other regions of the United States.
The Dust Bowl caused people to migrate from other regions of the United States to the Great Plains.
The Dust Bowl caused people to migrate from the Great Plains to other regions of the United States.
Question
Multiple Choice
What is the product of (–6.8)2?
(1 point)
Multiple Choice
What is the product of (–6.8)2?
(1 point)
The product of (-6.8)² is 46.24.
Simplify the expression negative Start Root 196 End Root.
The simplified expression of negative √196 is -14.
Simplify the expression square root of one hundred forty-ninths.
The simplified expression of the square root of 140/9 is (2/3)√35.
Find the quotient.
–7 ÷ fourteen-thirds
–7 ÷ fourteen-thirds
To find the quotient of -7 ÷ fourteen-thirds, we need to convert fourteen-thirds to a decimal.
To convert a fraction to a decimal, we divide the numerator by the denominator.
14 ÷ 3 = 4.666666... (rounded to the nearest decimal place)
Now we can perform the division: -7 ÷ 4.666666...
The quotient is approximately -1.500000 (rounded to the nearest decimal place).
To convert a fraction to a decimal, we divide the numerator by the denominator.
14 ÷ 3 = 4.666666... (rounded to the nearest decimal place)
Now we can perform the division: -7 ÷ 4.666666...
The quotient is approximately -1.500000 (rounded to the nearest decimal place).
Which sum will be irrational?
(1 point)
Responses
3 + 2
3 + 2
start root 19 end root plus start fraction 7 over 2 end fraction
Image with alt text: start root 19 end root plus start fraction 7 over 2 end fraction
Start Fraction 18 over 3 End Fraction plus Start Fraction 11 over ten thousand End Fraction.
Image with alt text: Start Fraction 18 over 3 End Fraction plus Start Fraction 11 over ten thousand End Fraction.
–6 + (–3.251)
(1 point)
Responses
3 + 2
3 + 2
start root 19 end root plus start fraction 7 over 2 end fraction
Image with alt text: start root 19 end root plus start fraction 7 over 2 end fraction
Start Fraction 18 over 3 End Fraction plus Start Fraction 11 over ten thousand End Fraction.
Image with alt text: Start Fraction 18 over 3 End Fraction plus Start Fraction 11 over ten thousand End Fraction.
–6 + (–3.251)
The sum that will be irrational is √19 + (7/2).
Which product will be rational?
(1 point)
Responses
17 point Modifying Above 12 with bar times 33
Image with alt text: 17 point Modifying Above 12 with bar times 33
start root 3 end root times start root 9 end root
Image with alt text: start root 3 end root times start root 9 end root
4 times pi
Image with alt text: 4 times pi
negative start root 20 end root times 15
Image with alt text: negative start root 20 end root times 15
(1 point)
Responses
17 point Modifying Above 12 with bar times 33
Image with alt text: 17 point Modifying Above 12 with bar times 33
start root 3 end root times start root 9 end root
Image with alt text: start root 3 end root times start root 9 end root
4 times pi
Image with alt text: 4 times pi
negative start root 20 end root times 15
Image with alt text: negative start root 20 end root times 15
The product that will be rational is 4 times pi.
A whole number is added to a number with two digits after the decimal point. To make sure the answer is reasonable, how many digits should the sum have after the decimal point?
(1 point)
Responses
none
none
1
1
2
2
infinitely many
infinitely many
(1 point)
Responses
none
none
1
1
2
2
infinitely many
infinitely many
To make sure the answer is reasonable, the sum should have the same number of digits after the decimal point as the number with the most digits after the decimal point. In this case, the number with two digits after the decimal point has the most digits, so the sum should also have two digits after the decimal point. Therefore, the correct answer is 2.
Which of the following cereals is the best buy?
(1 point)
Responses
28 oz. of cereal for $4.29
28 oz. of cereal for $4.29
32 oz. of cereal for $4.59
32 oz. of cereal for $4.59
36 oz. of cereal for $4.79
36 oz. of cereal for $4.79
24 oz. of cereal for $3.59
(1 point)
Responses
28 oz. of cereal for $4.29
28 oz. of cereal for $4.29
32 oz. of cereal for $4.59
32 oz. of cereal for $4.59
36 oz. of cereal for $4.79
36 oz. of cereal for $4.79
24 oz. of cereal for $3.59
To determine the best buy, we need to compare the price per ounce for each option.
For the first option, 28 oz. of cereal for $4.29:
Price per ounce = $4.29 / 28 oz. ≈ $0.153 per ounce
For the second option, 32 oz. of cereal for $4.59:
Price per ounce = $4.59 / 32 oz. ≈ $0.143 per ounce
For the third option, 36 oz. of cereal for $4.79:
Price per ounce = $4.79 / 36 oz. ≈ $0.133 per ounce
For the fourth option, 24 oz. of cereal for $3.59:
Price per ounce = $3.59 / 24 oz. ≈ $0.150 per ounce
The third option, 36 oz. of cereal for $4.79, has the lowest price per ounce, so it is the best buy.
For the first option, 28 oz. of cereal for $4.29:
Price per ounce = $4.29 / 28 oz. ≈ $0.153 per ounce
For the second option, 32 oz. of cereal for $4.59:
Price per ounce = $4.59 / 32 oz. ≈ $0.143 per ounce
For the third option, 36 oz. of cereal for $4.79:
Price per ounce = $4.79 / 36 oz. ≈ $0.133 per ounce
For the fourth option, 24 oz. of cereal for $3.59:
Price per ounce = $3.59 / 24 oz. ≈ $0.150 per ounce
The third option, 36 oz. of cereal for $4.79, has the lowest price per ounce, so it is the best buy.
Which statement about the product is true?
5.5 times StartRoot 5 EndRoot
(1 point)
Responses
The product is rational.
The product is rational.
The product is irrational.
The product is irrational.
The product is neither rational nor irrational.
The product is neither rational nor irrational.
There is not enough information provided to answer the question.
5.5 times StartRoot 5 EndRoot
(1 point)
Responses
The product is rational.
The product is rational.
The product is irrational.
The product is irrational.
The product is neither rational nor irrational.
The product is neither rational nor irrational.
There is not enough information provided to answer the question.
The product 5.5 times √5 is irrational.
Which of the following are reasonable answers for the product of two negatives and a positive?
(1 point)
Responses
20
20
10
10
Negative 20
Image with alt text: Negative 20
Negative 10
(1 point)
Responses
20
20
10
10
Negative 20
Image with alt text: Negative 20
Negative 10
The reasonable answers for the product of two negatives and a positive are Positive 20 and Negative 20.