$7500.00 x .30 = 2250.00 discount off the orginal price
$7500.00 - 2250.00 = $5250.00 final sale price
charles wants to buy a chair for his room and that is usually priced at $7500 and is now discounted at 30% what is the sale price of the chair
2 answers
$7500 * .3 = $2250 (amount of discount)
$7500 - $2250 = ? (sale price)
$7500 - $2250 = ? (sale price)