The cost of peaches per pound is $1.30. Let's assume Charity can buy x pounds of peaches.
The total cost of the peaches she can buy is $6.50.
So, the equation to solve the problem is:
1.30 * x = 6.50
Charity is buying peaches at the store. The cost of the peaches are $1.30 per pound. If she has $6.50 to spend on peaches, how many pounds (x) can she buy?
Set up an equation to solve the problem.
1 answer