Cereal comes in two different-sized boxes. • Box A costs $5.25 for 250 g. • Box B costs $4.50 for 375 g. Which box is cheaper per gram, and how much cheaper per gram is it? *

1 answer

5.25/250 = ?

4.50/375 = ?

Compare the two answers.