CC-chem co manufactures a single product, product W, and have provided you with the following information which relates to the period which has just ended.

Standard cost per unit of product W

Materials Price per kilo total
Kilos $ $
F 15 4 60

G 12 3 36

H 8 6 48

totals
35
144

Labour: Rates per hour
Hours $
Department P 4 10 40

Department Q 2 6 12
total
196

Budgeted sales for the period are 4,500 units at $ 260 per unit.

There were no budgeted opening or closing inventories of product W.
The actual materials and labour used was as follows

Materials price per kilo total
Kilos $ $
F 59,800 4.25 254,154

G 53,500 2.80 149,800

H 33,300 6.40 213,120

Labour hours rate per hour
Department P 20,500 10.60 217,300

Department Q 9.225 5.40 51.660

4,100 units of product were produced and sold for $1,115,800.
Required
a) Calculate the following material variances

i) Material price variances

ii) material Mix variances

iii) Material usage variances.

iv) material Yield variances

b) Calculate the following labour variances for each of the production departments
i) Labour Cost

ii) Labour Efficiency

iii) labour Rate

c) Calculate the sales variances

d) Comment on your findings to help explain what has happened to the yield variance