6 + 6 = 12
45 / 12 = 3.75
3 + 2 = 5
5 x 3.75 = 18.75
round 18.75, it'll be 19.
so the price of each item, most probably, is 3.75.
Carlos purchased 6 dog leashes and 6 cat brushes for $45.00 for Clarita to use while
pampering the pets. Later in the summer he purchased 3 additional dog leashes and 2 cat
brushes for $19.00. Based on this information, figure out the price of each item. Explain
your reasoning.
1 answer