centripetal acceleration= v^2/r=s^2/r
car A: s^2/r
1/1=1
car B: s^2/r
2s^2/2r
4s/2r
=2
Car A/B= 1/2
Car A travels with speed v around curve number one, which has a radius r. Car B
travels with speed 2v around curve number two, which has a radius 2r. What is the ratio
of the two accelerations A/B?
A) 2
B) 4
C) 1/2
D) 1/4
E) 1
1 answer