Let’s break down each question step by step.
Question 1
To find the Lifetime Value (LTV) of a customer: LTV = Average Customer Value per month × Average Lifespan (in months)
Given:
- Average Customer Value per month = $50
- Average Lifespan = 5 years = 5 * 12 = 60 months
LTV = $50 * 60 = $3000
Question 2
To find the Average Purchase Value: Average Purchase Value = Total Revenue / Number of Purchases
Given:
- Total Revenue = $12,000
- Number of Purchases = 100
Average Purchase Value = $12,000 / 100 = $120
Question 3
To find the Average Purchase Frequency Rate per month: Average Purchase Frequency Rate = Number of Purchases / Number of Customers
Given:
- Number of Purchases = 100
- Number of Customers = 50
Average Purchase Frequency Rate = 100 / 50 = 2
Question 4
To find Average Customer Value per month for this demographic: Average Customer Value per month = Average Purchase Value × Average Purchase Frequency Rate
From previous questions:
- Average Purchase Value = $120
- Average Purchase Frequency Rate = 2
Average Customer Value per month = $120 * 2 = $240
Question 5
To find the LTV per customer for this demographic: LTV = Average Customer Value per month × Average Lifespan (in months)
Given:
- Average Customer Value per month = $240
- Average Lifespan = 5 years = 60 months
LTV = $240 * 60 = $14,400
Question 6
To find Average Purchase Value for Inu + Neko: Average Purchase Value = Total Revenue / Number of Purchases
Given:
- Total Revenue = $30,000
- Number of Purchases = 1500
Average Purchase Value = $30,000 / 1500 = $20
Question 7
To find Average Purchase Frequency Rate per month: Average Purchase Frequency Rate = Number of Purchases / Number of Customers
Given:
- Number of Purchases = 1500
- Number of Customers = 1000
Average Purchase Frequency Rate = 1500 / 1000 = 1.5
Question 8
To find Inu & Neko's Average Customer Value per month: Average Customer Value per month = Average Purchase Value × Average Purchase Frequency Rate
From previous questions:
- Average Purchase Value = $20
- Average Purchase Frequency Rate = 1.5
Average Customer Value per month = $20 * 1.5 = $30
Question 9
To find the LTV per customer for Inu + Neko: LTV = Average Customer Value per month × Average Lifespan (in months)
Given:
- Average Customer Value per month = $30
- Average Lifespan = 12 years = 12 * 12 = 144 months
LTV = $30 * 144 = $4320
Question 10
To find the customer LTV for small businesses: LTV = Average Purchase Value × Average Lifespan (in months)
Given:
- Average Purchase Value = $2500
- Number of Customers = 8 (Annual purchases per business, i.e., 1 subscription per year)
- Average Lifespan = 10 years = 10 * 12 = 120 months
LTV per business = $2500 * 10 = $25,000.
Since there are 8 businesses: Total LTV = $25,000 * 8 = $200,000
Summary of Answers:
- $3000
- $120
- 2
- $240
- $14,400
- $20
- 1.5
- $30
- $4320
- $200,000