Calculate the total surface area of a solid of vertical height 24cm and base diameter of 14cm . Use 22/7as your pie

1 answer

The total surface area of a solid with a vertical height and base diameter can be calculated by determining the lateral surface area of the solid (the curved surface area) and adding it to the surface area of the two circular bases.

Given:
Height: 24 cm
Base diameter: 14 cm
Radius = 14/2 = 7 cm

Curved Surface Area = π * radius * slant height
Slant height = √(height² + radius²)
= √(24² + 7²)
= √(576 + 49)
= √625
= 25 cm

Curved Surface Area = (22/7) * 7 * 25
= 550 cm²

Surface Area of the two circular bases = 2 * π * radius²
= 2 * (22/7) * 7 * 7
= 2 * 22 * 7
= 308 cm²

Total Surface Area = 550 + 308
= 858 cm²

Therefore, the total surface area of the solid is 858 cm².