https://www.ajdesigner.com/phpstress/stress_strain_equation_stress.php
r =1.1*10^-3 meter
A = pi r^2 = 3.8 * 10^-6 m^2
F = m g =100*9.81 = 981 Newtons
stress = sigma= F /A = 981/3.8*10^-6 = 258 * 10^6 N/m^2
change in length/length = stress/Young's = 258*10^6 / 12.5*10^10 = 20.6*10^-4
multiply by 100 for percent
20.6*10^-2 = 0.206 percent
check my arithmetic
Calculate the percentage increase in length of a wire of diameter 2.2 mm stretched by a load of 100 kg.Young's modulus of wire is 12.5 × 10^10 N/m^2
2 answers
Please give me my question answer