Calculate the normality of a 15% H2SO4 (MW=98g/n) solution. The density of the solution is 1.21 g/mL

2 answers

15% H2SO4(what? w/w).
15 g H2SO4/100 g soln
15/98 = mols H2SO4
M H2SO4 = mols H2SO4/100 g soln
Use density to convert 100 g soln to volume, convert to L and M = mols/L soln.
Then N = 2*M.
Post your work if you get stuck.
15g H2SO4/ 100g soln x 1.21g soln/1ml soln x 1000ml soln/ 1L soln x 1equiv H2SO4/98g H2SO4 = 1.852N