Calculate the net or resultant force in N in x direction given that F1=96.2 N is applied at angle of α=55.4° and a second F2=11.6 N is applied at angle of β=41.2°. See attached figure. Express your answer to 4 significant figures.

1 answer

F1 + F2 = 96.2N.[55.4o] + 11.6N.[41.2o]

X = 96.2*cos55.4 + 11.6*cos41.2=63.35 N