Let Q rep heat required,den
Given dat. Q=?,DT=(30•c-20•c)=10•c,SHC=400,M=10
Recall dat
Q=cMDt.: 400*10*10=40000j or Q=40kj
Calculate the heat required to raise the temperature of 10kg of copper from 20°C to 30°C (S.H.C. of copper = 400J/kg k).
3 answers
thanks
56.3