To determine how much money is left for Brendan and Tasia's monthly budget, we'll first calculate their total monthly income, then sum their dedicated expenditures, and finally subtract the total expenditures from their total income.
1. Calculate Total Monthly Income:
-
Brendan's income:
- He takes home $2,300 on the 5th and 20th of each month.
- Total income from Brendan for the month: \[ 2,300 \times 2 = 4,600 \]
-
Tasia's income:
- She receives $4,800 once a month. \[ \text{Tasia's income} = 4,800 \]
-
Combined monthly income: \[ \text{Total Income} = \text{Brendan's income} + \text{Tasia's income} = 4,600 + 4,800 = 9,400 \]
2. Calculate Total Dedicated Expenditures: Here is the list of expenditures:
- Mortgage: $3,200
- Utilities: $445
- Brendan's car payment: $225
- Tasia's car payment: $385
- Minimum credit payments: $214
- Cell phone plan: $156
- Gym membership: $96
Now, let's add these amounts together: \[ \text{Total Expenditures} = 3,200 + 445 + 225 + 385 + 214 + 156 + 96 \]
Let's break that down step by step:
- \(3,200 + 445 = 3,645\)
- \(3,645 + 225 = 3,870\)
- \(3,870 + 385 = 4,255\)
- \(4,255 + 214 = 4,469\)
- \(4,469 + 156 = 4,625\)
- \(4,625 + 96 = 4,721\)
So, total dedicated expenditures sum up to: \[ \text{Total Expenditures} = 4,721 \]
3. Calculate Money Left for the Rest of Their Monthly Budget: Now, we can find out how much money is left after their expenditures: \[ \text{Remaining Money} = \text{Total Income} - \text{Total Expenditures} \] \[ \text{Remaining Money} = 9,400 - 4,721 = 4,679 \]
Therefore, the amount of money left for the rest of their monthly budget is: \[ \boxed{4,679} \]