Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ounces for $ 1.44 . Which brand has the lower unit price? (one pint is equal to 16 ounces )

(a) Brand A (b) Brand B

1 answer

A = 16oz for $1.65. What is the price per ounce?

Do the same for B. They are very close.