then
V = k/p
for the given:
5 = k/158
k = 790
or
V = 790/p
for p = 395
V = 790/395 = 2
Boyle's Law says that the volume of a gas varies inversely with the pressure. When the volume of a certain gas is 5 liters, the pressure is 158 kPa (kilopascals). What is the volume when the pressure is 395 kPa?
1 answer