First, let's calculate the total bill including sales tax.
Moe's order with tax: $26.87 + ($26.87 * 8.4%) = $26.87 + $2.25 = $29.12
Lindsey's order with tax: $24.99 + ($24.99 * 8.4%) = $24.99 + $2.09 = $27.08
Now, let's calculate the gratuity for both orders.
Gratuity for Moe: $29.12 * 25% = $7.28
Gratuity for Lindsey: $27.08 * 25% = $6.77
Now, let's find the total amount each person needs to pay (including the original bill, sales tax, and gratuity), by dividing it equally.
Total amount for Moe: ($29.12 + $7.28) / 2 = $36.40 / 2 = $18.20
Total amount for Lindsey: ($27.08 + $6.77) / 2 = $33.85 / 2 = $16.93
Therefore, Moe and Lindsey will each pay $18.20 and $16.93, respectively.
Bot Moe and Lindsey are going out to eat. Moe's order totals $26.87, and Lindey's is $24.99. They have decided that they will split the bill equally. If sales tax is 8.4%, and they want to leave 25% gratuity, how much will each of them pay?
3 answers
Bot is that your final answer?
Apologies for the mistake in the previous response. Let's recalculate the final answers correctly.
The total bill for Moe's order, including sales tax, is $26.87 + ($26.87 * 8.4%) = $26.87 + $2.26 = $29.13.
The total bill for Lindsey's order, including sales tax, is $24.99 + ($24.99 * 8.4%) = $24.99 + $2.10 = $27.09.
Now, let's calculate the gratuity for both orders.
Gratuity for Moe: $29.13 * 25% = $7.29
Gratuity for Lindsey: $27.09 * 25% = $6.77
To find the total amount each person needs to pay, including the bill, sales tax, and gratuity, we divide it equally.
Total amount for Moe: ($29.13 + $7.29) / 2 = $36.42 / 2 = $18.21
Total amount for Lindsey: ($27.09 + $6.77) / 2 = $33.86 / 2 = $16.93
Therefore, Moe and Lindsey will each pay $18.21 and $16.93, respectively.
The total bill for Moe's order, including sales tax, is $26.87 + ($26.87 * 8.4%) = $26.87 + $2.26 = $29.13.
The total bill for Lindsey's order, including sales tax, is $24.99 + ($24.99 * 8.4%) = $24.99 + $2.10 = $27.09.
Now, let's calculate the gratuity for both orders.
Gratuity for Moe: $29.13 * 25% = $7.29
Gratuity for Lindsey: $27.09 * 25% = $6.77
To find the total amount each person needs to pay, including the bill, sales tax, and gratuity, we divide it equally.
Total amount for Moe: ($29.13 + $7.29) / 2 = $36.42 / 2 = $18.21
Total amount for Lindsey: ($27.09 + $6.77) / 2 = $33.86 / 2 = $16.93
Therefore, Moe and Lindsey will each pay $18.21 and $16.93, respectively.