Let x be the cost of each pendant.
The total cost of the beads is $3.90 x 4 = $15.60
The total cost of the beads and pendants is $28.80
$15.60 + 4x = $28.80
4x = $28.80 - $15.60
4x = $13.20
x = $13.20 / 4
x = $3.30
Therefore, each pendant cost $3.30.
Bill made 4 identical necklaces each having beads and a pendant. The total cost of the beads an pendants for all 4 necklaces was 28.80 if the beads cost 3.90 for each necklace how much did each pendant cost
1 answer