Big Bertha carries a 150 N suitcase up four flights of stairs a total height of 12 m and then pushes it with a horizontal force of 60 N at a constant speed of 0.25 m/s for a horizontal distance of 50 m on a frictionless surface. How much work does Big Bertha do on the suitcase during this entire trip?

2 answers

150N x 12m = 1800 and 60 N x 50m =300 the sum of 2 which is 1800+300=2100
Yes 2,100 Joules