1 hour is 60 minutes so,
5 hours & 30 minutes = 300 minutes + 30 minutes = 330 minutes
Half of this is 165 minutes. 165 / 60 = 2 remainder 45
Therefore he spent 2 hours & 45 minutes for the ride.
bhanu went in the motor boat for riding. He paid money for 5 hours 30 minutes. Half of the time finished he came back . how many hours and minutes he spend for the ride
1 answer