Beth can buy at most 2 dozens of tulips with $45.
1 dozen of tulips costs $21.10, so 2 dozens of tulips would cost $42.20.
Since Beth only has $45 to spend, she can only afford to buy 2 dozens.
Beth has $45 to spend on tulips which are sold by the dozen. Suppose a dozen tulips costs $21.10. At most how many dozens can Beth buy?
1 answer