Ben bought 3 oranges for 89 cents each and 4 apples for x dollars each. He spent $7.15 for the apples and oranges.
Which equation could be used to find the cost of each apple?
Responses
A 4x + 3(0.89) = $7.15
B 3x + 4(0.89) = $7.15
C $7.15 − 3x = 0.89
D 4x − 3(0.89) = $7.15
1 answer
B 3x + 4(0.89) = $7.15