50 + .3(x-50) = 90 + .25 (x-90)
50 + .3 x - 15 = 90 + .25 x - 22.5
.05 x = 32.5
x = $650
Bayside Insurance offers two health plans. Under plan A, Giselle would have to pay the first $50 of her medical bills, plus 30% of the rest. Under plan B, Giselle would pay the first $90, but only 25% of the rest. For what amount of medical bills will plan B save Giselle money? Assume she has over $90 in bills.
1 answer