In order to determine how much money per pound Suman will save, we need to compare the prices of the two brands of sugar.
Let's assume the price of one pound of Sweet Sugar is $x and the price of one pound of the other brand is $y.
If Suman buys the Sweet Sugar brand, he will pay $x per pound.
If Suman buys the other brand, he will pay $y per pound.
Since Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone, this means that $x < $y.
Therefore, Suman will save $y - $x per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand
1 answer