ball is dropped from a height of 10 feet and bounces. Each bounce is 3/4 of the height

of the bounce before. Thus, after the ball hits the floor for the first time, the ball rises to
a height of 10(3/4) = 7.5 feet, and after it hits the second floor for the second time, it
rises to a height of 7.5(3/4) = 10(3/4)² = 5.625 feet. (Assume g = 32 ft/sec² and that
there is no air resistance.)
a. Find an expression for the height to which the ball rises after it hits the floor for the
nth time.
b. Find an expression for the total vertical distance the ball has travelled when it hits
the floor for the first, second, third, and fourth times.
c. Find an expression for the total vertical distance the ball has travelled when it hits
the floor for the nth time

1 answer

(a) really? After all that introduction, you don't know that
h(n) = 10(3/4)^n
(b) as with all geometric series, Sn = a(1-r^n)/(1-r)
In this case, we double every term but the first, so
S5 = 2*10(1 - (3/4)^4)/(1 - 3/4) - 10
(c) see (b)