B. $0.76
To find the unit cost per tube of lip gloss, you need to divide the total cost by the number of tubes in the pack.
$18.24 / 24 tubes = $0.76 per tube
Therefore, the unit cost per tube of lip gloss is $0.76.
Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.24. What is the unit cost per tube of lip gloss?
A.
$1.52
B.
$0.76
C.
$9.12
D.
$3.04
1 answer