To find the unit rate at which Rebecca spent money on paper towels, divide the total amount spent ($36.48) by the number of rolls purchased (24):
$36.48/24 = $1.52 per roll
Therefore, Rebecca spent money on paper towels at a unit rate of $1.52 per roll.
at the store rebecca spent $36.48 on 24 rolls of paper towels at what unit rate did Rebecca spend money on paper towels
1 answer