At the neighborhood grocery, 55 pounds of steak cost dollar sign, 57, point, 5, 0$57.50. How much would it cost to buy 4, point, 34.3 pounds of steak?

1 answer

To find out the cost of 4.34.3 pounds of steak, we can use the unitary method.

Cost of 55 pounds of steak = $57.50
So, cost of 1 pound of steak = $57.50 / 55 = $1.05

Therefore, the cost of 4.34.3 pounds of steak = 4.34.3 * $1.05 = $<<4.34*1.05=4.5515>>4.5515