At the movie theatre, child admission is $6.20 and adult admission is$ 9.70. On Monday, twice as many adult tickets as child tickets were sold, for a total sales of $614.40. How many child tickets were sold that day?

1 answer

Let's call the number of child tickets sold "C" and the number of adult tickets sold "A".

We know that adult tickets cost $9.70 and twice as many adult tickets were sold as child tickets, so we can set up the equation:

A = 2C

We also know that the total sales for the day were $614.40, so we can set up another equation:

6.2C + 9.7A = 614.4

Now we can substitute the first equation into the second equation:

6.2C + 9.7(2C) = 614.4

Simplifying this, we get:

6.2C + 19.4C = 614.4

25.6C = 614.4

C = 24

Therefore, 24 child tickets were sold on Monday.