number of children --- c
number of adults ---- 155-c
5.3c + 8.7(155-c) = 1137.7
5.3c + 1348.5 - 8.7c = 1137.7
-3.4c = -210.8
c = 62
So 62 children tickets were sold on Friday
At the movie theatre, child admission is
$5.30
and adult admission is
$8.70
. On Friday,
155
tickets were sold for a total sales of
$1137.70
. How many child tickets were sold that day?
1 answer