6b+3o = 10
3b+5o = 12
12b+6o = 20
9b+15o = 36
21b+21o = 56
b+o = 56/21 = 2.67
At the local grocery store, 6 bananas and 3 oranges cost $10. Also, 3 bananas and 5 oranges cost $12. What is the combined cost of one banana and one orange at the local grocery store? Round to the nearest cent.
1 answer