At the grocery store, pretzels are $2.40 for a 12-ounce bag and $18.00 for a 60-ounce container. Maria wants to get 60 ounces for a party she is hosting. How much will Maria save per ounce by making the less expensive selection?(1 point)

Responses

$0.10
$0.10

$15.60
$15.60

$6.00
$6.00

$0.20

1 answer

To calculate the savings per ounce, we need to compare the prices of the two options.

The price per ounce for the 12-ounce bag is $2.40/12 = $<<2.40/12=0.20>>0.20 per ounce.

The price per ounce for the 60-ounce container is $18.00/60 = $<<18.00/60=0.30>>0.30 per ounce.

Therefore, Maria will save $0.30 - $0.20 = $<<0.30-0.20=0.10>>0.10 per ounce by choosing the less expensive option.

So the correct answer is $0.10.