To find the unit price, we need to divide the cost by the number of ounces.
For the first option, the unit price is $4.50 / 48 ounces = $0.09375 per ounce.
For the second option, the unit price is $7 / 138 ounces = $0.05072 per ounce.
For the third option, the unit price is $3 / 64 ounces = $0.04688 per ounce.
Therefore, the third option has the lowest unit price.
At the grocery store one brand of ice cream costs $4.50 for 48 ounces. The same brand costs $7 for 138 ounces or $3 for 64 ounces. Which size has the lower unit price?
1 answer