To determine which type of fish Sasha bought for $5.40, we will use the prices per pound and calculate how much 3/4 lb of each type of fish would cost.
-
Salmon: \[ \text{Cost} = 9.60 \text{ (per pound)} \times \frac{3}{4} = 9.60 \times 0.75 = 7.20 \]
-
Whitefish: \[ \text{Cost} = 7.20 \text{ (per pound)} \times \frac{3}{4} = 7.20 \times 0.75 = 5.40 \]
-
Swordfish: \[ \text{Cost} = 8.40 \text{ (per pound)} \times \frac{3}{4} = 8.40 \times 0.75 = 6.30 \]
-
Haddock: \[ \text{Cost} = 6.90 \text{ (per pound)} \times \frac{3}{4} = 6.90 \times 0.75 = 5.175 \]
Sasha spent $5.40, which matches the calculated cost for whitefish.
Thus, Sasha chose whitefish.