To find out how much Mrs. Hollern will pay for all the ribbon, we need to first find out the total length of ribbon she bought in inches.
Blue striped ribbon: 54 in
Pink ribbon: 63 in
Purple stars ribbon: 45 in
Rainbow ribbon: 27 in
Now we will convert the lengths to yards since the price is given per yard.
Blue striped ribbon: 54 in ÷ 36 = 1.5 yds
Pink ribbon: 63 in ÷ 36 = 1.75 yds
Purple stars ribbon: 45 in ÷ 36 = 1.25 yds
Rainbow ribbon: 27 in ÷ 36 = 0.75 yds
Now we will calculate the total length of ribbon in yards:
1.5 yds + 1.75 yds + 1.25 yds + 0.75 yds = 5.25 yds
Since all the ribbon is $2 per yard, we will multiply the total length by $2.
5.25 yds * $2/yd = $<<5.25*2=10.5>>10.5
Mrs. Hollern will pay $10.5 for all the ribbon.
At the fabric store, Mrs. Hollern bought different amounts of ribbon to make hair bows. The table shows the amount of each type of ribbon. Blue striped=54 in Pink=63 in Purple stars=45 in Rainbow=27 in. The store was having a sale and all the ribbon was $2 per yard. How much will Mrs. Hollern pay for all the ribbon? (Lmao that was a lot. I need help on this problem. This paper is due tomorrow, if anybody would like to help it would be greatly appreciated.)
1 answer