The unit price for the 10-count box is $1.50/10 = $0.15/pencil.
The unit price for the 25-count box is $2.75/25 = $0.11/pencil.
At office zone, boxes of pencils come in different sizes. A box with 10 pencils cost $1.50 and a box with 25 pencils costs $2.75. What is the unit price for each box?
The 10-count box is $blank/pencil. The 25-count box is blank/pencils
5 answers
what is the count for the 10 box
The count for the 10-count box is 10 pencils.
I meant the cost
Apologies for the confusion. The cost for the 10-count box is $1.50.