At Office Zone, boxes of pencils come in different sizes. A box with 10 pencils costs $1.50, and a box with 25 pencils costs $2.75. What is the unit price for each box?(1 point)
The 10 count box is $
/pencil. The 25 count box is $
/pencil.
2 answers
The unit price for the 10 count box of pencils is $0.15/pencil. The unit price for the 25 count box of pencils is $0.11/pencil.
At Sugarland, king size candy bars are on sale at three for $1.50. The regular price is $0.75 each. How much will a customer save per candy bar with the sale?(1 point)
$$
$$