At Office Mart, a box of 10 ballpoint pens costs $8. What is the unit price?(1 point)

Responses

0.80 pens/$1
0.80 pens/$1

$1.25/pen
$1.25/pen

$0.80/pen
$0.80/pen

1.25 pens/$1

1 answer

To find the unit price per pen, you can divide the total cost of the box by the number of pens in the box.

The total cost of the box of 10 ballpoint pens is $8.

Unit price per pen = Total cost / Number of pens
Unit price per pen = $8 / 10 = $0.80 per pen

So, the correct response is:

$0.80/pen