To find the unit price of each pen, we need to divide the total cost of the box by the number of pens in the box.
Total cost of the box: $8
Number of pens in the box: 10
Unit price per pen = Total cost / Number of pens
Unit price per pen = $8 / 10
Unit price per pen = $0.80
Therefore, the unit price is $0.80 per pen. The correct answer is:
$0.80/pen
At Office Mart, a box of 10 ballpoint pens costs $8. What is the unit price?(1 point)
Responses
$0.80/pen
$0.80/pen
0.80 pens/$1
0.80 pens/$1
1.25 pens/$1
1.25 pens/$1
$1.25/pen
1 answer