At lunch, Noah buys two tacos for $2.35 each, chips and salsa for $1.85, and lemonade for $1.60. To pay for his meal, he uses $5.00 from a gift card he has, and then he pays for the rest with a $20.00 bill. Which equations show how much change Noah receives? (1 point) Responses $2.35+$1.85+$1.60=$5.80 $5.80−$5.00=$0.80 $20.00−$0.80=$19.20 $ 2 . 35 + $ 1 . 85 + $ 1 . 60 = $ 5 . 80 $ 5 . 80 - $ 5 . 00 = $ 0 . 80 $ 20 . 00 - $ 0 . 80 = $ 19 . 20 $2.35+$1.85+$1.60+$5.00=$10.80 $20.00−$10.80=$9.20 $ 2 . 35 + $ 1 . 85 + $ 1 . 60 + $ 5 . 00 = $ 10 . 80 $ 20 . 00 - $ 10 . 80 = $ 9 . 20 $2.35+$2.35+$1.85+$1.60=$8.15 $8.15−$5.00=$3.15 $20.00−$3.15=$16.85 $ 2 . 35 + $ 2 . 35 + $ 1 . 85 + $ 1 . 60 = $ 8 . 15 $ 8 . 15 - $ 5 . 00 = $ 3 . 15 $ 20 . 00 - $ 3 . 15 = $ 16 . 85 $2.35+$2.35+$1.85+$1.60+$5.00=$13.15 $20.00−$13.15=$6.85 $ 2 . 35 + $ 2 . 35 + $ 1 . 85 + $ 1 . 60 + $ 5 . 00 = $ 13 . 15 $ 20 . 00 - $ 13 . 15 = $ 6 . 85 Skip to navigation

1 answer

Let's break down the amounts Noah spends step by step and identify the correct equations for calculating change received.

  1. Cost of Tacos: Noah buys 2 tacos at $2.35 each. So: \[ 2 \times 2.35 = 4.70 \]

  2. Cost of Chips and Salsa: This is $1.85.

  3. Cost of Lemonade: This is $1.60.

  4. Total Cost: Adding them together: \[ 4.70 + 1.85 + 1.60 = 8.15 \]

Now, Noah pays $5.00 with the gift card: \[ 8.15 - 5.00 = 3.15 \]

Then, he pays the remaining balance with a $20 bill: \[ 20.00 - 3.15 = 16.85 \]

Thus, the equations that show how much change Noah receives are:

  1. \( 2.35 + 2.35 + 1.85 + 1.60 = 8.15 \)
  2. \( 8.15 - 5.00 = 3.15 \)
  3. \( 20.00 - 3.15 = 16.85 \)

From the options provided, the correct one is: \[ 2.35 + 2.35 + 1.85 + 1.60 = 8.15 \quad \text{and} \quad 8.15 - 5.00 = 3.15 \quad \text{and} \quad 20.00 - 3.15 = 16.85 \]

So the correct response is: $2.35 + 2.35 + 1.85 + 1.60 = 8.15$ $8.15 - 5.00 = 3.15$ $20.00 - 3.15 = 16.85$